olowww

Aleksander Larysz

Prezes Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto

Prezes Klubu Olimpijczyka Sokolnia

Polish Czech English French German Spanish

wypelniacz poziomy

Witajcie.

Chciałbym sie z Wami podzielić pewną refleksją, bo bardzo powoli, aczkolwiek w trybie ciągłym zaczynam sie ….. no dobra powiem łagodnie, zaczynam się denerwować:)

Latarenke se kupiłem na OLX( ta na zdjęciu).Fajna prawda ? (80 cm, dobry stan, za … 15 zł, ekstra!)

No tak, ale nie o tym chciałem….. .

Podjeżdżam ci ja sobie po odbiór, rybnicka dzielnica, posesja , jakies 2.5 ha, 2 domy, fakt zaniedbane, ale co mi tam…….

Wyszła do mnie fajna dziewczyna.Tak 25-30 lat. Dobijamy transakcję i tak od słowa do słowa słyszę, że do męża do Belgii wyjeżdża, że planowali tu żyć wyremontować to wszystko, ona ma dobry zawód,ale nie ma już siły.

Prowadziła działalność,( w usługach), nagle od paru lat zaczęło być coraz gorzej.Znajomi wyjechali, coraz mniej klientów ( i pokazuje na okoliczne domy i mówi: tu pusto , tam też , tam wyjeżdżają…. )Zaczęły się schody.Od miasta wynajmowała pomieszczenia.

Zaczęło brakować na czynsz.

Prosiła w mieście o obniżenie i umożliwienie spłaty na raty, ale cyt:Proszę zapomnieć.

W końcu się wkurzyłam, mąż przysłał kasę, zapłaciłam zaległości, zamknęłam działalność i wyjeżdżam , mam dość.

Tak na marginesie te pomieszczenia gdzie działałam do dzisiaj puste stoją….. .

No cóż, powie ktoś, takie czasy i wszędzie tak jest…. . No sorry. Ale hola, hola mości Panowie  czy myśmy czasem nie wybierali Was, Naszych włodarzy, żebyście takie problemy rozwiązywali?

Tylko niech mi tu zaraz jakiś mądrala nie wymyśli, że się nie da.

Jakbyśmy szli tym tokiem rozumowania, że się nie da, czytaj, że jeżeli ja nic nie potrafię wymyślić to ktoś inny też nie…., to byśmy w epoce kamienia byli.

Ja powiem tak .Moim zdaniem wyludnianie się miasta, brak wsparcia dla biznesu , szczególnie tego małego ( a to ok.87% PKB) rosnące koszty życia, brak jasnej koncepcji rozwoju miasta.… .to  jedne z głównych problemów   Rybnika) . I za to się weźcie Mości Panowie .I nie ma tłumaczenia, że tak jest wszędzie.Przestańcie się w końcu zajmować autopromocją czy  własnym PR,pozowaniem na intelektualistów, zbędnym biciem piany, wydawaniem kasy , (naszej kasy) na bzdury i nieprzemyślane inwestycje, tylko weźcie się za poważne problemy.

A jak nie wiecie jak to zrobić to…. podajcie się do dymisji .Przynajmniej twarz zachowacie….. .

Czy wy, Prezydenc, wiecie jak wyglada Rybnik o 18.To ja wam powiem.Jakby ktoś bombą neutronaową walnął.

Hmm, być może Piotrek tego nie zauważa bo mieszka w pięknej, lecz niezbyt zaludnionej dzielnicy, natomiast drugi Piotrek pochodzi z małej miejscowości gdzie spędził znaczną część życia i dla niego to tu u Nas,to metropolia jest?

Co z tego, że wybudujecie Pszczynę-Racibórz tzn. sorry, sorry raczej Żorsko-Wodzisławską.

Co z tego ,że jakimś cudem odremontujecie Juliusza (bo to już parę koncepcji było). a niestety każda z nich nawet jak się uda to będzie generowała bieżące, niemałe koszty, co jo godom, co jo godom ogromne bo kilkadziesiąt tysięczne miesięczne!!!Już widzę jak do muzeum się kolejki będą ustawiały i do pozostałych miejsc też…. .

Kto niby za to będzie płacił WY?

Przestańcie wydawać kasę na dziwne, pompowane imprezy, gdzie bawią się tylko organizatorzy i trochę ich znajomych….  przestańcie tworzyć jakieś dziwne twory niby to miejsca kultury świecące pustkami i generujące ogromne koszty) które tak .Weźcie się obudźcie, bo wybory tuż, tuż. a nie wszyscy “łykają” te Wasze PR-owskie bzdury ,

Mimo że, przyznaję i zacytuję klasyków, że jesteście tak dobrzy  we własnej autopromocji i PR, że jakby Hitler taki był tobyśmy do dzisiaj nie wiedzieli ,że wojnę przegrał…. .Tak w tym jesteście dobrzy:)

No i to na tyle… na razie.

Dlaczego piszę o sprawach dla wielu oczywistych? Sorry, dopiero zaczynam pisać bo jak już wspomniałem zaczynam lekko denerwować, patrząc na to co się w Rybniku po tych 3 latach działania “nowych u władzy” dzieje i zacznę się częściej ustosunkowywać do tego co obserwuję…. .)

No właśnie dlatego, że są tak oczywiste, a niektórzy zdają się ich nie dostrzegać i bagatelizować, a ja mówię tak: Jeżeli w trybie natychmiastowym wszelkich środków finansowych i mocy organizacyjno-administracyjnej miasta nie przeznaczy się  na to, aby zatrzymać odpływ  ludzi z miasta, na wsparcie biznesu ( realnie, a nie gadaniem) nie obniży się kosztów życia. To za chwilę po trasie Pszczyna Racibórz sorry żorsko-wodzislawskiej będą jeździć auta na “nie” rybnickich blachach jadące za granicę, a po rybnickich parkach będą  chodzić dziadki z wnukami….oglądając puste reklamy z wywieszkami”sprzedam” lub “do wynajęcia”. Spytacie kiedy to będzie?Powiem tak: to się już dzieje….miasto się wyludnia, mały biznes pada, za chwilę wszystko pójdzie w górę (no oczywiście nie przed wyborami)Mylę się? Oby, ale zobaczycie jakie będą wpływy do budżetu miasta  w następnym roku rozrachunkowym. No to do pogadania, ziomkowie rybniczanie

P.S

Sorry, że tak pesymistycznie , ale tak to widze ,jak obserwuję to trochę z perspektywy którą ze względu na parę rzeczy które robiłem w życiu posiadam;)

Mógłbym to trochę ostrzej “pojechać” po naszych szanownych włodarzach i tym co się wg., podkreślam, wg. mnie, dzieje w mieście i tym marnowaniu na każdym kroku pieniędzy publicznych, ale ugryzłem się w język. Na razie, się ugryzłem….. .

No to do pogadania;) a nie, jeszcze jedno.Pomimo tego, że charakter postu jest lekko-wrednawy- to nic podobnego;) Siedzę spokojnie przy kompie i z odrobina zadumy stukam w klawiaturę wg zasady żeby nie było, że; Larysz wiedział nie powiedział a to było….. No właśnie, wiem i mówię to , bo to się dzieje tu i teraz i lekko tym zaniepokojonym jestem, jakby rzekł mistrz YODA;) no to teraz już Do Pogadania;)

 

wypelniacz poziomy

 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-18-59
 • Wakacje_013
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-23
 • Wakacje_004
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-44
 • Wakacje_005
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-35
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-54
 • Wakacje_009
 • Wakacje_006
 • Wakacje_012
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_14-13-13
 • Wakacje_010
 • Wakacje_008
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-29-47
 • Wakacje_011
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-15-25
 • Wakacje_001
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-30-35
 • Wakacje_003
 • Wakacje_014
 • Wakacje_007
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_14-13-57
 • Wakacje_015
 • Wakacje_002
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-14-09

r n m

s k f