olowww

Aleksander Larysz

Prezes Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto

Prezes Klubu Olimpijczyka Sokolnia

Polish Czech English French German Spanish

wypelniacz poziomy

Do Kamienia w kolejce linowej? A. Larysz zdradza pierwszą koncepcję

 

Aleksander Larysz wraz ze stowarzyszeniem Rybnik Nasze Miasto, zdradził dzisiaj na konferencji prasowej koncepcje rozwoju Rybnika. Mówił m.in. o problemach młodych ludzi, którzy nie potrafią znaleźć pracy czy tanich mieszkań. Pojawiły się też tematy dotyczące wysokich kosztów życia w mieście oraz pieniądzach wydanych przez miasto na niepotrzebne inwestycje.

 

Kandydat na prezydenta wyliczył projekty, które znacznie miałyby poprawić sytuację Rybnika. Chodzi o zagospodarowanie terenów przy autostradach A1 i A4 czy Zalewie Rybnickim. Aleksander Larysz wspomniał też o bezpłatnej komunikacji, loftach (nowych mieszkaniach w np. pofabrycznych pomieszczeniach), obniżkach podatków czy pozytywnej zmianie relacji urząd miasta ? mieszkańcy Rybnika. Więcej na ten temat pisaliśmy ponad tydzień temu w artykule ?Aleksander Larysz czarnym koniem wyborów prezydenckich??.

Dzisiejsza konferencja prasowa dotyczyła jednak w głównej mierze koncepcji zagospodarowania ośrodka wypoczynkowego w Kamieniu. Kandydat na prezydenta planuje stworzyć w tym miejscu ośrodek przygotowań olimpijskich.

 

Kolejką linową do Kamienia?

 

Kawa na ławę ? RNM wraz z Aleksandrem Laryszem mają plan przywrócenia życia w tej dzielnicy Rybnika. ? Czas w końcu zagospodarować Kamień. Ośrodek jest bowiem zaniedbany, a dojazd na te miejsce utrudniony. Chcemy utworzyć tam ośrodek przygotowań olimpijskich o specjalizacji paraolimpijskiej. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu będą tam przyjeżdżać wszyscy sportowcy, łącznie ci niepełnosprawni. Zamierzamy lobbować tę koncepcję w Polskim Komitecie Olimpijskim ? powiedział Aleksander Larysz.

 

Nowa baza miałaby powstać przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury sportowej. Poza obiektami, które już są na terenie, powstałyby jeszcze:

 

- Volleyball Center ? czyli wielofunkcyjny obiekt sportowy, na którym znalazłoby się pięć  boisk do piłki plażowej ? siatkówki/ piłki nożnej. Oprócz tego, w sąsiedztwie boisk stałby bar oraz miejsca zabaw dla dzieci. Z kolei w samym budynku planuje się zlokalizować zespół siłowni ? fitness z urządzeniami do ćwiczeń aerobowych i lekkoatletycznych. Oprócz tego stowarzyszenie pomyślało o szatniach dla zawodników i klientów oraz plaży z basenem rekreacyjnym.

 

- Skatefactory ? w skład którego wchodziłyby: skatepark, tor rowerowy, a także tor do jazdy rekreacyjnej, czy nauki jazdy na rolkach/deskorolkach.

 

- Kompleks basenów ? w skład którego miałyby wejść trzy kryte baseny, w tym jeden 50 m, drugi 25 m oraz jeden duży basen rekreacyjny z dachem otwieranym w sezonie letnim. Dodatkowo w budynku mieściły się szereg usług związanych z odnową biologiczną.

 

Natomiast przy Rudzie na ul. Gliwickiej myśli się o zapleczu noclegowym dla sportowców  ? całorocznych obiektach w pełni dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, zlokalizowanych wzdłuż zbiornika wodnego na tyłach stadionu lekkoatletycznego.

 

Aleksander Larysz zdaje sobie sprawę, że inwestycja ta wiąże się z poprawieniem transportu do Kamienia. ? Pod uwagę bierzemy budowę kolejki napowietrznej (linowej ? przy. aut.) z Rudy aż do ośrodka w tej dzielnicy miasta oraz przebudowę istniejącej trasy rowerowej, dostosowanej dla wózków inwalidzkich, rolkarzy czy rowerzystów ? powiedział prezes Sokolni. Stowarzyszenie myślało również o zagospodarowaniu starych torów kolejowych które biegną od Rybnika po praktycznie sam Kamień. Z kolei przy nowej bazie sportowej wzniósłby się trzypoziomowy parking dla samochodów.

 

Ile minimalnie może kosztować tego typu inwestycja? ? Mówimy o kwocie 40 mln złotych wzwyż ? zdradził Aleksander Larysz. RNM będzie się starało pozyskać na ten cel środki z: PKOL-u, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i wkładu prywatnego inwestora. Jedna z koncepcji mówi, że teren ośrodka w Kamieniu znalazłby się w rękach spółki ? miasta i podmiotu prywatnego. To oznacza, że Rybnik oddałby ziemie i pewną sumę pieniędzy, ale miałby w rękach 51 procent udziałów. ? Bylibyśmy dalej właścicielami tych terenów ? dodał kandydat na prezydenta.

 

Na razie bez nazwisk

Prezes Klubu Olimpijczyka nie chciał jeszcze zdradzić personaliów osób startujących w kampanii wyborczej. ? Boimy się przypięcia do nas łatki kogoś, kto pcha się do samorządu i nie ma nic lepszego do roboty w życiu, a przecież każdy w grupie ma swoje zajęcie i pracę. Umówmy się tak, że osoby będą się przedstawiały podczas prezentacji projektów w późniejszym czasie ? wyjaśnił Aleksander Larysz. Gospodarz konferencji zapewnił jednak, że żadna z osób będących w stowarzyszeniu nie jest związana z polityką. Pełną listę nazwisk kandydatów z ramienia RNM poznamy maksymalnie dwa miesiące przed jesiennymi wyborami.

 

 

 

wypelniacz poziomy

 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-15-25
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-30-35
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-35
 • Wakacje_003
 • Wakacje_012
 • Wakacje_005
 • Wakacje_007
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_14-13-57
 • Wakacje_010
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-44
 • Wakacje_009
 • Wakacje_004
 • Wakacje_014
 • Wakacje_008
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-54
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-14-09
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-18-59
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_14-13-13
 • Wakacje_011
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-23
 • Wakacje_001
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-29-47
 • Wakacje_013
 • Wakacje_015
 • Wakacje_002
 • Wakacje_006

r n m

s k f