olowww

Aleksander Larysz

Prezes Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto

Prezes Klubu Olimpijczyka Sokolnia

Polish Czech English French German Spanish

wypelniacz poziomy

 

Aleksander Larysz wraz ze stowarzyszeniem Rybnik Nasze Miasto, zdradził dzisiaj na konferencji prasowej koncepcje rozwoju Rybnika. Mówił m.in. o problemach młodych ludzi, którzy nie potrafią znaleźć pracy czy tanich mieszkań. Pojawiły się też tematy dotyczące wysokich kosztów życia w mieście oraz pieniądzach wydanych przez miasto na niepotrzebne inwestycje.

 

Kandydat na prezydenta wyliczył projekty, które znacznie miałyby poprawić sytuację Rybnika. Chodzi o zagospodarowanie terenów przy autostradach A1 i A4 czy Zalewie Rybnickim. Aleksander Larysz wspomniał też o bezpłatnej komunikacji, loftach (nowych mieszkaniach w np. pofabrycznych pomieszczeniach), obniżkach podatków czy pozytywnej zmianie relacji urząd miasta ? mieszkańcy Rybnika. Więcej na ten temat pisaliśmy ponad tydzień temu w artykule ?Aleksander Larysz czarnym koniem wyborów prezydenckich??.

Dzisiejsza konferencja prasowa dotyczyła jednak w głównej mierze koncepcji zagospodarowania ośrodka wypoczynkowego w Kamieniu. Kandydat na prezydenta planuje stworzyć w tym miejscu ośrodek przygotowań olimpijskich.

 

Kolejką linową do Kamienia?

 

Kawa na ławę ? RNM wraz z Aleksandrem Laryszem mają plan przywrócenia życia w tej dzielnicy Rybnika. ? Czas w końcu zagospodarować Kamień. Ośrodek jest bowiem zaniedbany, a dojazd na te miejsce utrudniony. Chcemy utworzyć tam ośrodek przygotowań olimpijskich o specjalizacji paraolimpijskiej. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu będą tam przyjeżdżać wszyscy sportowcy, łącznie ci niepełnosprawni. Zamierzamy lobbować tę koncepcję w Polskim Komitecie Olimpijskim ? powiedział Aleksander Larysz.

 

Nowa baza miałaby powstać przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury sportowej. Poza obiektami, które już są na terenie, powstałyby jeszcze:

 

- Volleyball Center ? czyli wielofunkcyjny obiekt sportowy, na którym znalazłoby się pięć  boisk do piłki plażowej ? siatkówki/ piłki nożnej. Oprócz tego, w sąsiedztwie boisk stałby bar oraz miejsca zabaw dla dzieci. Z kolei w samym budynku planuje się zlokalizować zespół siłowni ? fitness z urządzeniami do ćwiczeń aerobowych i lekkoatletycznych. Oprócz tego stowarzyszenie pomyślało o szatniach dla zawodników i klientów oraz plaży z basenem rekreacyjnym.

 

- Skatefactory ? w skład którego wchodziłyby: skatepark, tor rowerowy, a także tor do jazdy rekreacyjnej, czy nauki jazdy na rolkach/deskorolkach.

 

- Kompleks basenów ? w skład którego miałyby wejść trzy kryte baseny, w tym jeden 50 m, drugi 25 m oraz jeden duży basen rekreacyjny z dachem otwieranym w sezonie letnim. Dodatkowo w budynku mieściły się szereg usług związanych z odnową biologiczną.

 

Natomiast przy Rudzie na ul. Gliwickiej myśli się o zapleczu noclegowym dla sportowców  ? całorocznych obiektach w pełni dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, zlokalizowanych wzdłuż zbiornika wodnego na tyłach stadionu lekkoatletycznego.

 

Aleksander Larysz zdaje sobie sprawę, że inwestycja ta wiąże się z poprawieniem transportu do Kamienia. ? Pod uwagę bierzemy budowę kolejki napowietrznej (linowej ? przy. aut.) z Rudy aż do ośrodka w tej dzielnicy miasta oraz przebudowę istniejącej trasy rowerowej, dostosowanej dla wózków inwalidzkich, rolkarzy czy rowerzystów ? powiedział prezes Sokolni. Stowarzyszenie myślało również o zagospodarowaniu starych torów kolejowych które biegną od Rybnika po praktycznie sam Kamień. Z kolei przy nowej bazie sportowej wzniósłby się trzypoziomowy parking dla samochodów.

 

Ile minimalnie może kosztować tego typu inwestycja? ? Mówimy o kwocie 40 mln złotych wzwyż ? zdradził Aleksander Larysz. RNM będzie się starało pozyskać na ten cel środki z: PKOL-u, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i wkładu prywatnego inwestora. Jedna z koncepcji mówi, że teren ośrodka w Kamieniu znalazłby się w rękach spółki ? miasta i podmiotu prywatnego. To oznacza, że Rybnik oddałby ziemie i pewną sumę pieniędzy, ale miałby w rękach 51 procent udziałów. ? Bylibyśmy dalej właścicielami tych terenów ? dodał kandydat na prezydenta.

 

Na razie bez nazwisk

Prezes Klubu Olimpijczyka nie chciał jeszcze zdradzić personaliów osób startujących w kampanii wyborczej. ? Boimy się przypięcia do nas łatki kogoś, kto pcha się do samorządu i nie ma nic lepszego do roboty w życiu, a przecież każdy w grupie ma swoje zajęcie i pracę. Umówmy się tak, że osoby będą się przedstawiały podczas prezentacji projektów w późniejszym czasie ? wyjaśnił Aleksander Larysz. Gospodarz konferencji zapewnił jednak, że żadna z osób będących w stowarzyszeniu nie jest związana z polityką. Pełną listę nazwisk kandydatów z ramienia RNM poznamy maksymalnie dwa miesiące przed jesiennymi wyborami.

 

 

 

wypelniacz poziomy

 • Wakacje_004
 • Wakacje_007
 • Wakacje_001
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-35
 • Wakacje_003
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-30-35
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-18-59
 • Wakacje_009
 • Wakacje_002
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-23
 • Wakacje_008
 • Wakacje_006
 • Wakacje_014
 • Wakacje_010
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_14-13-13
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-15-25
 • Wakacje_012
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-14-09
 • Wakacje_005
 • Wakacje_011
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-29-47
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-44
 • Wakacje_013
 • Wakacje_015
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_13-57-54
 • order_sw_stanislawa_2014-05-11_14-13-57

r n m

s k f